Léčba s přístroji MOTREN a ROTREN

Nezbytnou součástí zdraví a správného fungování těla každého z nás je pohyb. Pro ty, kteří ho nemohou vykonávat buď vůbec nebo v dostatečné míře sami, nabízí český výrobce KALPE dvě řady léčebných pohybových přístrojů MOTREN a ROTREN. Jsou vhodné pro pohybovu léčbu dolních a horních končetin při celé řadě zdravotních indikací. Následující výčet je pouze malou částí z toho, kde všude lze přístroje Motren a Rotren v léčbě uplatnit.

 • mozková mrtvice
 • příčné ochrnutí
 • skleróza multiplex
 • Parkinsonova choroba
 • svalová dystrofie
 • spina bifida
 • apalický syndrom
 • amputace končetiny
 • ochrnutí po úrazech páteře a mozku

Pravidelné cvičení na přístrojích:

 • snižuje výskyt spasmů
 • snižuje otoky končetin
 • zamezuje ztuhlosti kloubů
 • omezuje bolestivé symptomy
 • zvětšuje objem svalové hmoty
 • zlepšuje pohyblivost končetin
 • pomáhá ke zlepšení dýchacích funkcí
 • podporuje krevní oběh a funkci srdce
 • napomáhá správnému fungování trávicího systému
 • zvyšuje celkovou mobilitu a soběstačnost cvičícího
 • výrazně podporuje lymfatický systém, jehož funkce je přímo závislá na pohybu
Motren Solo

Zlepšení fyzického ale i psychického stavu

Díky pro život nezbytnému pohybu přístroje napomáhají k výraznému zlepšení celkového fyzického a psychického stavu cvičícího a návratu do aktivního života. Tím, že přístroje Motren a Rotren pohybují končetinami a umožňují jejich prokrvování, se předchází vzniku celé řady nežádoucích zdravotních komplikací. Příznivým vlivem je také zlepšení funkce trávicího systému v důsledku uvolnění ztuhlého pánevního a stehenního svalstva. Díky cvičení se zlepšuje funkce také dýchací a oběhové soustavy. Vzhledem k tomu, že lymfatický systém je přímo závislý na správné funkci žil a pohybu (práci svalů), díky cvičení na přístrojích dochází ke zlepšení jeho funkcí. To má mimo jiné za následek zmizení otoků, odvedení jedovatých a dalších nežádoucích látek z těla a zvýšení obranyschopnosti organismu.
Rotren Solo

Rehabilitační pohybové přístroje MOTREN

Modelová řada rehabilitačních pohybových přístrojů MOTREN je poháněna elektromotorem, umožňuje pasivní, asistivní i aktivní cvičení. Za účelem efektivní pohybové léčby jsou přístroje MOTREN vybaveny mnoha programy, funkcemi a podrobným vyhodnocením cvičení.

Při pohybové terapii na rehabilitačních přístrojích Motren je možné cvičit aktivně, kdy lze nastavit deset úrovní zátěže a tím posílit svalstvo, zlepšit kondici a koordinaci, dále pak pasivně, kdy v pohybové terapii je pohyb zajištěn motorem a tedy cvičící nemusí vynaložit vlastní sílu. Toto cvičení je vhodné pro uvolnění svalstva, omezení spasticity, usměrnění svalového tonu, zlepšení krevního oběhu a udržení pohyblivosti v kloubech. Na rehabilitačních přístrojích motren je také možné využít asistivního cvičení, kdy cvičící aktivuje své zbytkové síly. Tato funkce je bez rizika přetížení cvičícího, jelikož díky pokročilému systému kontroly přístroj vyhodnocuje zbytkovou sílu a zapojuje do terapie pomoc motoru. Tím, že automaticky detekuje zbytkové síly svalstva, motivuje cvičícího, aby i malé, skryté zbytkové síly cvičením rozvíjel a posiloval svalstvo. Jsou-li aktivní síly cvičícího slabé, MOTREN se automaticky přepne do režimu asistivní pomoci a pomáhá cvičícímu rozvíjet jeho vlastní síly. Nedokáže-li cvičící vyvinout žádnou vlastní sílu, přístroj se automaticky přepne do režimu pasivního cvičení a pohybuje končetinami místo cvičícího. Obousměrné přepínání režimů cvičení se děje automaticky, na základě nepřetržitého vyhodnocování průběhu cvičení.

Motren Duo 1

Rehabilitační přístroje Motren jsou vybaveny programem pro uvolňování spasmů. Na začátku každého cvičení přístroj automaticky vyhodnocuje ztuhlost svalstva končetin a nastavuje optimální ochranu při případném vzniku spasmů. Vzniknou-li kdykoliv během cvičení spasmy (křeče), přístroj se přepne na jednu otáčku do opačného směru otáčení, čímž dochází k uvolnění svalového tonusu. Přetrvávají-li spasmy i během uvolňování při opačném směru otáčení, přístroj opět přepne na jednu otáčku směr otáčení. Tento kyvný pohyb přístroje se opakuje až do uvolnění spasmů. Po uvolnění spasmů přístroj pokračuje v předem nastaveném cvičení.

Na přehledném barevném displeji se automaticky vyhodnocují a zobrazují procentuální souhrny pasivního a aktivního působení levé i pravé končetiny. Během cvičení a po jeho skončení lze na displeji rovněž zobrazit symetrii působení levé a pravé končetiny a zjistit, zda převažují aktivní či pasivní síly.

Rehabilitační pohybové přístroje ROTREN

Přístroje Rotren vynikají velmi dobrými léčebnými výsledky za zajímavé ceny. Nejžádanější Rotren Solo lze přirovnat k rotopedu pro vozíčkáře, ke kterému lze snadno přijet a začít pohodlně cvičit z vozíčku bez nutnosti přesedání. Díky tomu, že je přístroj zpřevodovaný na ruce i nohy zároveň, lze ho efektivně použít i při nehybných dolních končetinách. O pohon se postarají pouze ruce. Díky ideálnímu zpřevodování a setrvačníku pro plynulý chod přístroje není pohánění přístroje rukama nikterak obtížné. Díky Rotrenu Solo dopřejete zdravý pohyb celému tělu. Vzhledem k tomu, že přístroj není poháněn elektromotorem, "nutí" Vás více k zapojení do cvičení a tím lépe rozvíjí svalstvo téměř celého těla. Případné spasmy lze jednoduše uvolnit zpětným nebo kývavým pohybem. Pro aktivní posilování lze zvolit zátěž pro větší obtížnost cvičení a další rozvoj svalstva.

Rotren Solo

Jedinečné přístroje Motren Duo 1 X a Rotren Solo X ve spolupráci s Centrem Paraple

Ve spolupráci s Centrem Paraple jsme vyvinuli speciálně pro paraplegiky a tetraplegiky ale i všechny ostatní nejen s poraněním páteře dva typy pohybových léčebných přístrojů Motren Duo 1 X a Rotren Solo X. Přístroje jsou unikátní v tom, že při společném křižném pohybu dolních a horních končetin (podobnému chůzi) se zapojují i jinak na vozíčku nepoužívané a ochabující svaly trupu v oblasti kolem páteře a břicha. Koordinovaným pohybem celého těla se zapojením trupu lze dosáhnout daleko lepší fyzické kondice, která je pro samostatnost a zlepšení zdravotního stavu nezbytná. Přístroje mohou být vhodné a přínosné při pohybové léčbě u většiny pohybových onemocnění.

Centrum Praple

Naše rady a tipy

Flexibilní doba pronájmu

Nabízíme krátkodobé i dlouhodobné pronájmy s cenovým zvýhodněním

Doručíme kamkoliv po ČR

Rychlé dodání k Vám domů. Osobní odběr na prodejně v Praze

Největší nabídka pomůcek

Vše, co potřebujete, najdete pohodlně u nás na jednom místě

Pomůžeme vám s výběrem

Nejste si jistí, zda je pro vás přístroj vhodný? Zavolejte nebo napište