Po TEP kolene si co nejdříve zajistěte motodlahu, kterou poté vyměníte za rotoped.

Motodlaha

Na motodlaze se nejčastěji cvičí již v nemocnici druhý den po operaci, Celková délka rehabilitace na motodlaze bývá obvykle 4 - 10 týdnů. Motorová dlaha se používá do dosažení ohybu v koleni (flexe) 120 stupňů. Cvičení je vhodné provádět 3x denně po dobu 30 minut. Takové cvičení vám dá daleko více, než dojíždění na ambulantní rehabilitaci, kde Vám dají 2x týdně motodlahu. Rehabilitaci na motodlaze je samozřejmě vhodné kombinovat s pravidelnou rehabilitací u fyzioterapeuta, který Vám ukáže další aktivní cviky, které je vhodné doma provádět.

Pokud máte již nohu rozhýbanou na maximum nastavení přístroje ale nedostanete se na tuto hodnotu hned na první pohyb v motodlaze, trvá Vám to nějakou dobu anoha Vám stále zatuhává, je zapotřebí ve cvičení pokračovat, dokud ztuhlost nezmizí. V této fázi již zkoušejte protočit rotoped, u kterého je potřeba pro překonání horní úvratě otáčky cca 120 stupňů. V případě, že si nemůžete týden a déle přidat na motodlaze větší úhel pokrčení (jste například 10 dní po sobě na 90 stupních a více), doporučujeme kontaktovat ortopeda.

Často se může stát, zejména pokud rehabilitace není intenzivní, že dojde ke srůstům v koleni, které se poté řeší operačním zákrokem "zlomením nohy pod narkózo"u tzv. Redresem. Po tomto zákroku je motodlaha nezbytnou pomůckou, aby se rozsah pohybu co nejrychleji zvětšil.

Rotoped

Na rotoped se obvykle pacient dostane po 1 - 3 měsících od operace kolene. V ideálním případě se na rotoped přechází přímo z motodlahy. Tyto přístoje je vhodné pro co nejefektivnější rehabilitaci kombinovat společně po dobu 7 - 14 dní.

Pokud máte po operaci kolene 90 stupňů a slyšíte od lékaře, nebo fyzioterapeuta, že můžete na rotoped, tak je zapotřebí rozsah zvětšit na motodlaze na minimálně 115 stupňů, aby bylo možné rotoped bezbolestně a bez přizvedávání se v kyčelním kloubu.

Na rotopedu doporučujeme rehabilitovat 2-3 měsíce. I poté je zapotřebí pro správnou funkčnost "nového kolene" pravidelně cvičit a dbát na zdravý životní styl.

Naše rady a tipy

Flexibilní doba pronájmu

Nabízíme krátkodobé i dlouhodobné pronájmy s cenovým zvýhodněním

Doručíme kamkoliv po ČR

Rychlé dodání k Vám domů. Osobní odběr na prodejně v Praze

Největší nabídka pomůcek

Vše, co potřebujete, najdete pohodlně u nás na jednom místě

Pomůžeme vám s výběrem

Nejste si jistí, zda je pro vás přístroj vhodný? Zavolejte nebo napište