Rehabilitace po operaci kolene

Důvodů pro operaci kolene je celá řada. Mezi velmi časné zákroky patří například operace menisku kolene, operace křížového vazu, artroskopie kolene, nebo TEP (totální endoprotéza) kolene. Pro úspěšnou rehabilitaci a zlepšení zdravotního stavu je důležité provádět pohybové cviky po operaci kolene.V první fázi rekonvalescence po operaci kolene Vám může velmi pomoci rehabilitační cvičení kolenního kloubu na motodlaze. Tento přístroj pro kontinuální pasivní pohybovou léčbu pomáhá ve zvětšení rozsahu hybnosti kloubů dolní končetin. Motodlaha Vám pomalu natahuje a pokrčuje končetinu v kyčelním a kolenním kloubu do Vámi nastaveného rozsahu. Úhel pokrčení končetiny lze postupně zvětšovat až na maximální možnou hodnotu (120 stupňů). Motodlaha pomáhá k rychlejšímu obnovení plného rozsahu končetin, zamezí ztuhlosti kloubů, podpoří hojení měkých tkání, šlach a chrupavek. Mírní otoky a zlepší látkovou výměnu v kloubu. Díky této pohybové léčbě, která je bez vedlejších účinků, také snížíte spotřebu analgetik.

Pokud bezbolestně dokáže končetina cvičení po operaci kolene v tomto rozsahu, je vhodné v rehabilitaci pokračovat aktivním cvičením. K tomu bývá doporučováno několikaměsíční cvičení na rotopedu. Při méně náročných opracích, jako je například operace menisku, nemusí být nutné předchozí cvičení na motodlaze. Díky cvičení v sedě na sedle Vám rotoped nezatěžuje klouby. Cvičení je dobré začít pomalu a bez zátěže, aby si klouby zvykly na tento pohyb. Postupně lze zatěžovat končetinu a posilovat svalstvo, které je po operaci ochablé.

Cvičení na motodlaze a rotopedu jsou vhodné při potřebě rehabilitace dolních končetin při většině poranění, pooperačních stavů a onemocnění kolenního a kyčelního kloubu. Při vážnějších a déle trvajících onemocnění pohybového ústrojí může být vhodná také rehabilitace na pohybových léčebných přístrojích Motren a Rotren.

Pro vhodnost rehabilitace po operaci se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem!

KalpeMotrenRotrenKinetecDonjoyactivehands